Kuş seyri

Ekim-Nisan arasında Büyük Flamingo sürüleri gözlemlenebilir.

Bodrum yarımadası ve Güneybatı Türkiye’de kuş izleme
Bodrum’u ziyaret edenler bölgenin özellikle baharda bir canlı ve bitki örtüsü cenneti oluşundan memnun kalacaklardır. Kuş izlemek için en uygun yerlerden birisi geniş çamur düzlükleri ve batak yapısıyla Tuzla’dır.
Ekim-Nisan arasında Büyük Flamingo sürüleri gözlemlenebilir. Örneğin bu sene 1400’den fazlası buradaydı. Sıkça rastlanan bir diğer manzara da geniş Büyük ve Küçük Beyaz Balıkçıllardır.
Ayrıca Bodrum yakınlarındaki köylerden birinde görebileceğiniz en büyük Beyaz Leylek üreme alanı mevcuttur.

Kuş gözlemli bir geziyi antik dünya manzaralarıyla birleştirebiliriz. Iasos, Euromos ve Labranda, Bodrum’a çok yakındır. Ayrıca Antik Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olan Halikarnas Mozolesi buradadır.

Bafa Gölü, Akköy Düzlükleri
Sulak bölge türlerinin çoğunluğu Bafa Gölü’nün kuzey kıyılarında görülür. Burada Dalmaçya Pelikanlarını yılın büyük bölümünde görmek mümkündür. Ayrıca Beyaz Kuyruklu Kartal ve Beyaz Pelikan için de göle bir bakmaya değer. Bahar ve Güz geçişlerinde kaşıkçın, küçük akbalıkçıl, Asya balıkçılı, mor ve gece balıkçılları, küçük balaban ve tepeli ibisler de gözlemlenebilmektedir.
Bıyıklı ve Beyaz Kanatlı Siyah deniz kırlangıçları da sürüler halinde buradan geçerler.
Ayrıca çok sayıda yakalı bataklık kırlangıcı, siyah kanatlı kıyı koşarı ve mahmuz kanatlı yağmur kuşları da mevcuttur.
Çamurlu kıyılarda bolca uzun bacaklı bulunur. Çevre tepelerde birçok avcı kuş türü yaşar. Hareketlilik ve en muazzam manzaralar Mart ve Nisan aylarında doruğa ulaşır. Aralarında anemon ve vahşi orkidelerin bulunduğu muazzam yaban çiçekleri gösterisi tadına doyulmaz bir manzara sunar.

Bafa Gölü’ndeyken antik Heraklia kentine de uğrayabilirsiniz.
Ayrıca aralarında çeşitli kertenkelelerle İki Kuyruklu Paşa gibi kelebeklerin bulunduğu geniş bir yaban hayatı yelpazesi mevcuttur.

www.kyteweb.net/birdsofbodrum

Yıllardır bu bölgede çok emeği geçen ve geçen sene kaybettiğimiz kuş gözlemcisi Brain Stoneman' i sevgi ile anmadan geçemeyeceğiz.